Problem z konwersją dźwięku do VCD przy uszkodzeniu ścieżki dźwiękowej w formacie AC3


1.
Narzędzia:
 
2.
Objawy:
 
 
  Raz na jakiś czas może trafić się nam właśnie taka mała niespodzianka przy konwersji dźwięku w formacie ac3, gdy to nasz jak do tej pory niezawodny program, (chociaż są lepsze) odmówi nam posłuszeństwa wyrzucając błąd. Program ten nie jest przystosowany do tego, aby naprawić uszkodzoną ścieżkę. Musimy w tym wypadku posiłkować się zewnętrznym programem, który naprawi nam uszkodzoną ścieżkę. Dla celów szkoleniowych użyłem programu o nazwie ac3fix.
 
  Program ten jak wiele innych narzędzi tego typu działa pod dosem i trzeba w linii poleceń wpisać dla niego odpowiednią komendę, aby wykonał on dla nas żądaną operację
3.
Algorytm postępowania:
 
  1. rozdzielamy za pomocą np. virtualduba obraz z dźwiękiem
  2. zmieniamy w zapisanej ścieżce dźwiękowej rozszerzenie na ac3 (jest, wav)
  3. tak przygotowany plik ac3 kopiujemy do katalogu z naszym programem
  4. w zależności od posiadanego systemu operacyjnego uruchamiamy w okienku dosowym program ac3fix
  5. w linii poleceń wpisujemy ac3fix.exe spacja (nazwa pliku do poprawy wraz z rozszerzeniem) spacja (nazwa pliku wyjściowego, czyli już poprawionego także z rozszerzeniem)

 

naciskamy ENTER i program zaczyna nam badanie ścieżki dźwiękowej

 
 
 

W przypadku znalezienia uszkodzenia (patrz rysunek) poprawia je i wówczas tak poprawiony plik możemy poddać dalszej obróbce.

Opisana przeze mnie metoda jest jedną z wielu, z którą się do tej pory spotkałem. Mam nadzieje, że jest ona na tyle przejrzysta i prosta, że bez problemu ją opanujecie i poradzicie sobie w sytuacji, gdy napotkacie uszkodzoną ścieżkę dźwiękową ac3.

powrót do strony głownej