F.A.Q.


1.

Zanim zaczniesz zadawać pytania:

 
  • przeczytaj dokładnie całą stronę większość informacji która jest ci potrzebna tam znajdziesz
  • zgraj film na dysk i upewni się że masz jeszcze wystarczająco dużo miejsce na dysku a będzie ci potrzebne napewno
  • ściągnij wszystkie potrzebne programy i zainstaluj
  • ściągnij najnowsze pakiety kodeków i zainstaluj
  • zrestartuj komputer, niektóre programy i kodeki tego wymagają
  • po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możesz się zabrać za przerabianie filmów zgodnie z instrukcją zawartą na stronie
  • jeśli coś ci nie wychodzi, zadaj pytanie na Forum lub przeczytaj FAQ może tam znajdziesz odpowiedź na twoje pytanie
  • jeśli to wszystko zawiodło a ty dalej nie wiesz co robić, zadaj pytanie naszym konsultantom Yaro i KluGe z pewnością ci pomogą. Oczywiście nie licz na pomoc, jeśli według nich odpowiedź znajduje sie na stronce :) to bardzo zapracowani ludzie i nie marnuj ich czasu.
  • AMEN

 

2.
Pytania:
 
 
3.
Odpowiedzi:
góra

Co to jest VCD

Format zapisu filmów z jakością VHS na płytach CD-ROM opracowany firmy Sony i Philips. Płyta Video CD zawiera około 70 minut materiału filmowego zapisanego w formacie MPEG-1. Można ją odczytywać w większości napędów DVD, czytnikach Video CD oraz popularnych napędach CD- ROM.


 

góra

Co to jest SVCD

Jest rozszerzeniem standardu VCD. Powstał przy współpracy Philips'a, Sony, Matsushita i JVC. Film kodowany jest w systemie MPEG2 z rozdzielczością obrazu 480x576 dla PAL lub 480x480 dla NTSC. Może zawierać 2 stereofoniczne, niezależne ścieżki dźwiękowe kodowane w MPEG layer II, 4 mono lub jedną 5.1 (AC3). Jest możliwe także dołączenie 4 wersji językowych napisów. Film nagrywany jest na płytach CD-R lub DVD.


góra

VCD mi się nie odtwarza na komputerze. Co zrobić?

Zainstalować odtwarzacze, np: PowerDVD


 

góra

Jak połączyć dwa lub więcej plików MPG

Do tego celu można wykorzystać TMPG Encoder i jego MPEG Tools , gdzie wybieramy zakładkę Cut/Join, w której dodajemy (Add) nasze pliki w odpowiedniej kolejności a następnie podajemy ścieżkę i nazwę pliku wynikowego i naciskamy Run.


góra

Jak podzielić plik MPG

W TMPG jest opcja, która pozwala na podział pliku na fragmenty. Wtedy jako wynik otrzymamy np. dwa pliki wyjściowe mpg. Jeśli nasz plik jest już gotowy i musimy go dzielić po kompresji to również można użyć TMPG - wybieramy File/MPEG Tools i w zakładce Cut/Join wczytujemy nasz plik (Add) i dokonujemy podziału (Cut) w miejsu w którym chcemy stworzyć cięcie. Następnie wpisujemy nazwę pliku docelowego (Target) i naciskamy Run.


góra

Czy trzeba wyodrebniac dzwiek z filmu divx, ktory nie jest w AC3 aby przerobic go na VCD

Nie nie trzeba.jest to wskazane ale jesli nie jest to dzwiek w formacie ac3 lub 0gg to nie musisz wyodrebniac go z filmu.


góra

AC3 na WAV ?

Najlepiej używać VirtualDubMod, jest to naprawde świetne narzędzie które o wiele bardziej jest kompatybilne z większością formatów. VirtualDub zapisuje plik (ac3) jako wav zmieniając jego nagłówek, dlatego też nie można tego wczytać z kolei do HeadAc3. Należy zmienić nagłówek w powstałym pliku i wszystko będzie OK. Używając VirtualDubMod do zrzucania ścieżki dzwiekowej korzystaj z polecenia DEMUX wówczas ścieżka będzie bez żadnej ingerencji programu nagrana w oddzielnym pliku z rozszerzeniem takim jak trzeba.


góra

Jak mozna dodac napis?

Trocheę inwencji twórczej czy to taki potworny problem ? można spróbować na przykład otworzyć napisy w zwykłym notatniku i wstawić linijkę z tekstem oraz odpowiadającym tobie czasem ? można też edytować napisy w specjalnych edytorach np: Subtitle tool (EDIT a następnie INSERT). opcji jest wiele i nalezy ich wszystkich spróbowac.

 

góra

Co zrobić żeby napisy w filmie VCD wyświetlaly się tylko do bieżącego tekstu

Edytować, edytować, edytować. W tym wypadku należy ręcznie dostroić napisy do akcji filmu.


 

góra

Jaki program do nagrywania jest najlepszy

Każdy program ma swoje zalety i wady, najlepiej przetestować wszystkie i dobrać odpowiednij dla siebie radził bym zacząć z tymi które posiadają polską nakładke .Oto kilka z nich

Nero Burning ROM ,CloneCD


góra

Na jakich płytkach najlepiej nagrywac S/VCD

Dobre pytanie , ja nagrywam na tanich :) ale wszystko zależy od sprzętu który posiadacie nie każdy czyta wszystkie płytki , zawsze można porozmawiac na ten temat na Forum


góra

A teraz hit miesiąca, pytanie - cytuje "Witaj Kupiłem niedawno discman z funkcją odtwarzania filmów ale tylko w formacie VCD ja natomias posadam filmy na dysku w formacie AVI jak zmienić format, podejrzewam że przez konwersację pliku AVI może znaszn jakieś programy, jeśli tak proszę poleć jakiś" przyszło z adresu naszej strony

Ręce już załamałem koledzy wyli ze śmiechu przez godzine , poprostu została zachwiana moja wiara w LUDZKOŚĆ. Może potrzebny jest dział humorystyczny ????? czekam na propozycje na Forum