Problemy z synchronizacją dźwięku wynikające z VBR


  Uwagi wstępne:
 

Częstym problemem, który napotykamy podczas konwersji z DivX:) na S/VCD jest problem synchronizacji dźwięku i obrazu.

W praktyce objawia się to tym, że po dokonaniu konwersji, podzieleniu filmu na części scieżka audio nie współgra z tym co widzimy na ekranie. Większość tych problemów wynika z użytego w DiVX:) sposobu kompresji strumienia audio zwanego VBR.

VBR (Variable Bit Rate) w przeciwieństwie do CBR (Constant Bit Rate) używa jak nazwa wskazuje, zmiennego stopnia kompresji. VBR używany jest do podniesienia jakości obrazu i dźwięku w scenach szybkich lub do zmniejszenia objętości całego pliku. Jest to doskonałe rozwiązanie, sprawiające jednak wiele kłopotów przy konwersji DivX:) na S/VCD.

1.
Narzędzia:
 
2.
Czynności:
  Poniżej przedstawiony został zrzut ekranowy z Virtualdub ostrzegający o VBR.
 
 

 

UWAGA!! VirtualDub nie obsługuje takiego rodzaju ścieżki dzwiekowej ! Jednak w swoim komunikacie proponuje nam rozwiązanie tego problemu czyli : rozkompresować ścieżkę dzwiekową i ponownie ją zakodować do CBR.


3. Algorytm postępowania :
 

Wczytujemy nasz plik do programu VirtualDub (VirtualDubMod) i rozdzielamy dźwięk od obrazu poleceniem Save Wav... (VirtualDubMod jest to polecenie: Demux Audio)

 

 
 

 

 

Tak zrzuconą ścieżkę dźwiękową należy przekonwertować do formatu VCD czyli CBR 224 kbit/s joint stereo.


Jak sami już pewnie zauważyliście TmpgEnc podatny jest na wszelkiego rodzaju błędy w pliku roboczym i także czasami płata figle jeżeli chodzi o dźwięk w formacie mp3 VBR. To z kolei prowadzi do problemów z synchonizacją audio i wideo. W takich sytuacjach do obróbki dźwieku używać należy sprawdzonych zewnętrznych koderów tj. np. BeSweet, dBpowerAMP Music Converter (z pakietem rozszerzającym i kodekiem tooLame) lub innych.

 

 

Zrzucony strumień audio (VBR) konwertujemy do CBR w niżej przedstwiony sposób:

 
 
 
4. Po konwersji otrzymujemy plik dźwiękowy CBR, który następnie łączymy z obrazem w programie TmpgEnc uzywajac narzędzi MPEG Tools.

powrót do strony głównej